Fantom Laboratuvarı

fantom_lab_1.jpg (135 KB)

Diş hekimliği eğitimi, teorik eğitimin yanında büyük bir ölçüde pratik eğitimi de içeren bir yapıya sahiptir. Pratik eğitim birbirine son derece bağlı klinik öncesi ve klinik uygulamalardan oluşmaktadır. Tüm diş hekimliği fakültelerinde olduğu gibi Fakültemizde de klinik öncesi eğitimi diş morfolojisinin öğrenilmesi ve el becerisinin geliştirilmesini amaçlayan “Dental Morfoloji ve Manipülasyon” dersi ile başlamaktadır. Fakat günümüzün gelişen teknolojik olanakları ve yapılan ar-ge çalışmaları diş hekimliği eğitim teknolojilerini de değiştirmiş ve diş hekimliği öğrencileri için yeni eğitim olanakları yaratmıştır. Yapılan bir çok bilimsel çalışmada da yer verildiği gibi, dişhekimliği öğrencilerinin klinik öncesi eğitimlerini mesleki gelişim ve yeterliliklerinin tam anlamı ile sağlanabilmesi amacıyla klinik uygulamaları en yakın şekilde simüle eden fantom laboratuvarlarında almaları gerekmektedir.

Bu bilgilerin ışığında fantom laboratuvarımız yenilenen fakülte binamızla beraber baştan inşa edilmiştir.  480 m2 büyüklüğünde aynı anda 150 öğrenciye öğrenciye eğitim verebilecek düzeyde en son teknolojik imkanlara sahip şekilde yapılmıştır. Eğitimcinin önünde bulunan fantom modeli ve modele üstten bakan bir kamera sayesinde öğrenciler, önlerinde bulunan monitörlerde eğitimcinin fantom modeli üzerinde uyguladığı işlemleri eğitimcinin gözünden takip edebilmekte ve kendi fantom modelleri üzerinde uygulayabilmektedir. Fantom modellerin tüm fiziksel özellikleri hasta senaryosunu en iyi simüle edebilecek şekilde ayarlanmıştır. Öğrenciler model üzerinde aeratör ve mikromotor ile uygulama yapabilmekte, protetik, restoratif ve endodontik işlemlerin uygulamalarını yapabilmektedir. 

Öğrencilerimizin klinik öncesi eğitimlerinde çok önemli bir yer kaplayan fantom laboratuvarı, öğrencilerin klinik uygulamalar öncesi yetkinliklerini arttırarak klinik eğitimlerinde gerçekleştirecekleri dental tedavilerin yüksek kalitede olmasını sağlayacaktır.


Bu sayfa Diş Hekimliği Fakültesi tarafından en son 22.01.2021 10:56:45 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM