Genel Bilgiler

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2015 yılında taşındığı Marmara Üniversitesi Başıbüyük Sağlık Yerleşkesinde 20.000 m2’lik alanı ve son nesil teknolojik alt-yapısı ile Avrupanın sayılı Diş Hekimliği Fakülteleri arasında yer almaktadır. Her alanda dünya standartlarında eğitim veren, ağız ve diş sağlığı konusunda güncel tedavi yaklaşımlarını uygulayan, yabancı ülkelerden lisansüstü eğitim için oldukça yoğun talep alan Fakültemiz; uzun ve başarılı bir geçmişi olan Üniversitesinden güç alarak, hızla, geleceğin çağdaş fakültesi düzeyine erişmiştir. Bunun yanısıra çeşitli bilimsel toplantılara, kültür, sanat, spor etkinliklerine özel önem vermekte; ulusal ve uluslararası etkinliklere katılım göstermekte ve ev sahipliği yapmaktadır.

40 yıllık geçmişi olan Fakültemiz bugün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre Diş Hekimliği Fakülteleri sıralamasında en üst sıralardadır. Ayrıca Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı (DUS) sonuçlarına göre de Fakültemiz en başarılı fakültelerdendir.

Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nde, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yanında Diş Hekimliği lisans programı, çeşitli branşlarda lisansüstü (Doktora/Master) eğitim ve uzmanlık programları yürütülmektedir.

Lisans eğitim programı yabancı dili yeterli olmayan öğrenciler için 1 yıl İngilizce hazırlık eğitimi ile 5 yıl teorik ve uygulamalı eğitimi kapsar. Fakültemizin eğitim dili İngilizce'dir. Mesleki eğitimin ilk iki yılında (Faz 1) öğrenciler temel tıp bilimleri ve diş hekimliği alan derslerinin yanı sıra mesleki becerilerini geliştirici klinik öncesi uygulama derslerini de alırlar. Mesleki eğitimin son üç yılında ise diş hekimliği alan dersleri ve klinik uygulamaları yürütürler (Faz 2).

Yapılan yeni düzenleme ile 3. sınıftan itibaren kliniğe giren öğrenciler, pratik tecrübenin çok önem taşıdığı diş hekimliğinde daha fazla klinik uygulama yapma imkânına kavuşmuşlardır. 4. ve 5. sınıflar ise klinik uygulamaların ağırlıklı olarak verildiği, bunun yanında dişhekimliği meslek dersleri ve tıp derslerinin alındığı sınıflardır. 2005–2006 eğitim-öğretim yılında uygulanan staj sistemi yeniden düzenlenerek diş hekimliği fakülteleri arasında ilk kez uygulanan Entegre klinik uygulaması geliştirilmiştir. Bu sistemle mezun olan öğrencilerimiz, hastalarımızın tedavilerini baştan sona kadar kendilerine atanmış olan diş ünitinde tamamlayarak gerçek diş hekimi nosyonuna ve tecrübesine sahip olarak mezun olma şansına erişmişlerdir. Bu amaçla Fakültemizin dört kliniğinde gerekli tüm teknik altyapı çalışmaları tamamlanarak öğrencilerimize konforlu bir çalışma ortamı sağlanmıştır.

      Fakültemiz Fiziki Olanakları

       Fakültemiz 18.000 m2 kapalı, 2.000m2 açık olmak üzere 20.000 m2 toplam alana sahiptir. Binamız; klinikler, ofisler ve dersliklerin bulunduğu 3 ayrı bloktan oluşmaktadır.

       Öğrencilerimizin teorik ve pratik eğitimlerini en iyi şartlarda alabileceği çağdaş altyapıya sahip fakültemizde:

* Toplamda 6.000 m2 büyüklüğünde klinik kapasitesi,

* 30'ar m2 büyüklüğünde tam teşekküllü iki adet genel anestezi ameliyathanesi,

* Tam teşekküllü post-op yatakhanesi,

* Tam teşekküllü 5 yatak kapasiteli yataklı servis,

* 20'şer m2 büyüklüğünde iki adet sedasyon altında operasyon odası,

* 20'şer m2 büyüklüğünde 3 adet lokal anestezi altında operasyon odası,

* 20'şer m2 büyüklüğünde 5 adet ileri periodontal tedavi operasyon odası,

* 480 m2 alana kurulmuş ve 148 kişi kapasiteli 2 adet Fantom Laboratuvarı,

* 150 m2 alana kurulmuş,  89 kişi kapasiteli Manipülasyon Laboratuvarı,

* Toplam 150 m2 büyüklüğünde protez teknisyen laboratuvarı,

* Her biri 150 m2 ve 125 kişi kapasitesine sahip, her türlü görsel ve işitsel sunum teknolojisiyle donatılmış 3 adet amfi,

* 330 kişi kapasitesine sahip, 550 m2 büyüklüğünde, son nesil görsel ve işitsel teknik imkanlarla donatılmış bir adet konferans salonu bulunmaktadır.


Bu sayfa Diş Hekimliği Fakültesi tarafından en son 08.03.2019 11:27:59 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM