Genel Bilgiler

orj_IMG_3418_Custom_.jpg (141 KB)

40 yıllık geçmişi olan Fakültemiz bugün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre Diş Hekimliği Fakülteleri sıralamasında en üst sıralardadır. Ayrıca Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı (DUS) ortalama net hesaplaması sonuçlarına göre de Fakültemiz en başarılı fakültelerdendir. Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nde Diş Hekimliği lisans programı ve çeşitli branşlarda lisansüstü eğitim ve uzmanlık programlarının yanında ağız ve diş sağlığı hizmetleri de yürütülmektedir. 

Lisans eğitim programı yabancı dili yeterli olmayan öğrenciler için 1 yıl İngilizce hazırlık eğitimi haricinde, 5 yıl teorik ve uygulamalı eğitimi kapsar. Fakültemizin eğitim dili İngilizce'dir. Mesleki eğitimin ilk iki yılında (Faz 1) öğrenciler temel tıp bilimleri ve diş hekimliği alan derslerinin yanı sıra mesleki becerilerini geliştirici klinik öncesi uygulama derslerini de alırlar. Mesleki eğitimin son üç yılında ise (Faz 2) diş hekimliği alan dersleri ve klinik uygulamaları dersleri kapsamında devam eder. Yapılan yeni düzenleme ile 3. sınıftan itibaren kliniğe giren öğrenciler, pratik tecrübenin çok önem taşıdığı diş hekimliğinde daha fazla klinik uygulama yapma imkânına kavuşmuşlardır. Uygulanan staj sistemi yeniden düzenlenerek Multidisipliner klinik uygulama sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemle mezun olan öğrencilerimiz, hastalarımızın tedavilerini baştan sona kadar kendileri tamamlayarak gerçek diş hekimi nosyonuna ve tecrübesine sahip olarak mezun olma şansına erişmişlerdir.

Fakültemiz ile ilgili tüm istatistik verilere https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans.php?y=107290209 adresinden ulaşabilirsiniz.

 

      Fakültemiz Fiziki Olanakları

              Fakültemiz 18.000 m2 kapalı, 2.000m2 açık olmak üzere 20.000 m2 toplam alana sahiptir. Binamız; klinikler, ofisler ve dersliklerin bulunduğu 3 ayrı bloktan oluşmaktadır.

       Öğrencilerimizin teorik ve uygulamalı eğitimlerini en iyi şartlarda alabileceği çağdaş altyapıya sahip fakültemizde:

* Toplamda 6.000 m2 büyüklüğünde 300 dental ünitli klinik kapasitesi,

* 30'ar m2 büyüklüğünde tam teşekküllü 2 adet Genel Anestezi Ameliyathanesi,

* Tam teşekküllü 5 yatak kapasiteli Yataklı Servis,

* 20'şer m2 büyüklüğünde 2 adet Sedasyon Odası,

* 20'şer m2 büyüklüğünde 3 adet Lokal Anestezi Operasyon Odası,

* 20'şer m2 büyüklüğünde 5 adet İleri Periodontal Tedavi Operasyon Odası,

* 20 m2 büyüklüğünde büyüklüğünde 1 adet Kan Transfüzyon Merkezi Odası,

* 30 m2 büyüklüğünde büyüklüğünde 1 adet Basit Hizmet Laboratuvarı,

* 480 m2 alana kurulmuş ve toplamda 148 kişi kapasiteli 2 adet Fantom Laboratuvarı,

* 150 m2 alana kurulmuş,  89 kişi kapasiteli Manipülasyon Odası,

* Toplam 150 m2 büyüklüğünde Diş Protez Laboratuvarı,

* Her biri 150 m2 ve 125 kişi kapasitesine sahip, her türlü görsel ve işitsel sunum teknolojisiyle donatılmış 3 adet Amfi,

* 330 kişi kapasitesine sahip, 550 m2 büyüklüğünde, son teknoloji görsel ve işitsel teknik imkanlarla donatılmış 1 adet Konferans Salonu bulunmaktadır.


Bu sayfa Diş Hekimliği Fakültesi tarafından en son 21.01.2021 21:08:29 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM