Dekanın Mesajı

Köklü bir geçmişe sahip olan Fakültemiz kurulduğu 1962 yılından 2015 yılına kadar Nişantaşı kampüsünde faaliyet göstermiştir. Marmara Üniversitesi'nin Sağlık Kampüsü projesinin tamamlanması üzerine Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2015 yılında Marmara Üniversitesi Başıbüyük Sağlık Kampüsü'ne taşınmıştır. 20.000 m2’lik bir alanda klinikler, ofisler ve dersliklerin bulunduğu ve iç geçişlerle birbirlerine bağlanan 3 ayrı blokta faaliyet gösteren fakültemiz son nesil teknolojik alt-yapısı ile Avrupa’nın teknolojik açıdan en donanımlı fakülteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Yeni kampüsümüzde öğrencilerimize çağdaş bir diş hekimliği eğitimi sunmak için en üstün teknolojik donanıma sahip amfilerini, seminer salonlarını, araştırma laboratuvarını, genel anestezi ameliyathanesini, klinik öncesi eğitimin gerçekçi olması amacıyla 1. ve 2. sınıf öğrencilerine tahsis edilen Simülasyon Laboratuvarlarını hizmete açmanın gururunu yaşıyoruz. Ayrıca, klinik  eğitim alan öğrencilerin (3, 4 ve 5.sınıf), yüksek lisans, DUS ve doktora öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin hastalarımıza en üst seviyede klinik hizmeti verebilmesi amacıyla son teknoloji cihaz ve malzemeler ile donatılmış 300 adet klinik ünitlerini, tüm radyolojik görüntüleme cihazlarını bünyesinde bulunduran radyoloji ünitesini ve Mezuniyet sonrası meslek eğitimlerin uygulanması amacıyla kurulan eğitim ve kurs merkezimizi ve ayrıca 2018 yılında bünyemize kattığımız Dijital Üretim Laboratuvarımızı da hizmete açmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Her alanda dünya standartlarında eğitim veren, ağız ve diş sağlığı konusunda güncel tedavi yaklaşımlarını uygulayan, yabancı ülkelerden lisansüstü eğitim için oldukça yoğun talep alan Fakültemiz; uzun ve başarılı bir geçmişi olan Üniversitesinden güç alarak, hızla, geleceğin çağdaş fakülte düzeyine erişmiştir. Bunun yanı sıra çeşitli bilimsel toplantılara, kültür, sanat, spor etkinliklerine özel önem vermekte; ulusal ve uluslararası etkinliklere katılım göstermekte ve ev sahipliği yapmaktadır.

Eğitim dili İngilizce olan fakültemizde lisans eğitim programı, yabancı dili yeterli olmayan öğrenciler için 1 yıl İngilizce hazırlık eğitimi ile 5 yıl teorik ve uygulamalı eğitimden oluşmaktadır.

Marmara Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi’nde, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yanında Diş Hekimliği Lisans programı, çeşitli branşlarda tezli ve tezsiz Master ve Doktora/DUS) eğitim ve uzmanlık programları yürütülmektedir.

Fakültemizde 2017-2018 eğitim döneminde yapılan yeni düzenleme ile 3. sınıftan itibaren kliniğe giren öğrenciler, pratik tecrübenin çok önem taşıdığı diş hekimliğinde daha fazla klinik uygulama yapma imkânına kavuşmuşlardır. Ayrıca 2005–2006 eğitim-öğretim yılında uygulanan staj sistemi yeniden düzenlenerek Multidisipliner Klinik Uygulama sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemle mezun olan öğrencilerimiz, hastalarımızın tedavilerini baştan sona kadar kendilerine atanmış olan diş ünitinde tamamlayarak gerçek diş hekimi nosyonuna ve tecrübesine sahip olarak mezun olma şansına erişmişlerdir. Bu amaçla Fakültemizin dört kliniğinde gerekli tüm teknik altyapı çalışmaları tamamlanmış ve öğrencilerimize konforlu bir çalışma ortamı sağlanmıştır.

Öğrencisi olarak girdiğim, kariyer hayatımın her evresini geçirdiğim ve mezunu olmaktan her zaman onur ve gurur duyduğum Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde Dekan olarak görev yapmanın onur ve gururunu taşırken aynı zamanda bana nasip olan görev ve sorumluluk bilincini de taşımaktayım. Bana tevdi edilen bu şerefli ve önemli görevi, üstün vazife şuuru ve anlayışı içerisinde tüm akademik ve idari kadrodaki mesai arkadaşlarımla birlikte en iyi şekilde yürüteceğiz.

 "Büyük düşler kuranlar düşlerini gerçekleştirmez, aşarlar" sözünü ilke edinerek çalışmaktayız. Çalışmalarımızda bizimle aynı amaçlarla ilerleyen tüm akademik ve idari kadrodaki çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Prof. Dr. Yasemin ÖZKAN


Bu sayfa Diş Hekimliği Fakültesi tarafından en son 04.03.2019 11:09:51 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM