Sık Sorulan Sorular

Dişhekimliği mesleği, 2000 yıllık tarihi olan oldukça eski bir mesleki daldır. İçinde estetik dişhekimliği uygulamalarından, diş tedavilerine, hareketli protez uygulamalarından, cerrahi uygulamalara, ortodontik tedavilerinden, diş eti tedavilerine kadar pek çok disiplin içeren bir meslektir.

Dişhekimliği mesleğini diğer mesleklerden ayıran en önemli özellikler:

● İnsanlarla yakın ilişki içinde çalışılabilmesi ve iletişimin çok iyi sağlanması,
● Gelir olarak oldukça tatmin edici olması,
● Kendinizi geliştirmenize olanak vermesi,
● Hem kamu hem de özel sektörde iş imkânı vermesidir.

Fakültemizden mezun olduğunuzda, mesleki konularda yetkin öğretim kadromuzdan almış olduğunuz eğitimle son derece donanımlı, toplum sağlığını önemseyen etik değerlere bağlı dişhekimleri olacaksınız.

Dişhekimi olmak için ön koşul yoktur ancak, adayın iyi bir teorik eğitim almış olması ve belirli düzeyde el becerisine sahip olması gereklidir.

Eğitim 5 yada 6 (hazırlık sınıfı ile birlikte) yıllık bir süreyi içerir. Dişhekimliği eğitimi bu süre zarfında örgün bir eğitim ve öğretimi içerir.  Haftalık ders saati yükü 30-40 saat arasında değişmektedir. İlk üç yılda temel tıp bilgisi ile birlikte, dişhekimliği dersleri verilmektedir. Ayrıca klinik öncesi dişhekimliği pratik eğitiminde modeller üzerinde tüm uygulamalar pratik olarak öğretilerek öğrencilerin bu el becerilerini geliştirmesi sağlanmaktadır. Dördüncü ve beşinci sınıflarda ise klinik uygulamalara ağırlık verilirken klinik tıp ve diş hekimliği teorik bilgileri de verilir. Klinikte uygulama yapmaya bu sınıflarda başlayan stajyer öğrenciler 8 anabilim dalında (Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi, Ağız,Diş ve Çene Cerrahisi, Protetik Diş Tedavisi, Periodontoloji, Diş hastalıkları ve Tedavisi, Endodonti, Pedodonti ve Ortodonti) deneyimli öğretim üyelerinin gözetiminde dişhekimliği uygulamalarını yaparlar.

Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesinin eğitim dili kısmi İngilizcedir.

İngilizce hazırlık sınıfını atlamak için 1. sınıf eğitim yılı başında yapılan dil sınavını geçemeyen öğrenciler için hazırlık sınıfı zorunludur.

Dişhekimliği eğitimi pahalı bir eğitimdir. Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi 5 yıllık eğitimi boyunca temel alet ve cihazlar öğrenciler tarafından alınmaktadır. Eğitim sürecinde alınan tüm aletler meslek hayatı boyunca gerekli olacaktır.

Dişhekimliği Fakültesi mezunları kendi özel iş yerlerini açabildikleri gibi, devlet ya da özel hastanelerde çalışabilirler. Üniversitelerde master ve doktora programına devam edebilirler. Doktora unvanlarını aldıktan sonra akademik kariyer düşünenler üniversitelerde kalabilirler yada ilgili alanlarında spesifik olarak özel muayenehanelerde yada klinik hekimi olarak çalışabilirler. Marmara Üniversitesi mezunları sahip oldukları medikal İngilizce sayesinde yurt dışı çalışma koşullarına diğer fakültelerden daha kolay uyum gösterebilmektedirler.


Bu sayfa Diş Hekimliği Fakültesi tarafından en son 04.07.2013 10:07:42 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM