Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi

Pedodonti Anabilim Dalı

Anabilim Dalımızda lisans eğitimi, doktora eğitimi ve Çocuk Diş Hekimliği Uzmanlık eğitimi verilmektedir. Ayrıca yabancı uyruklu öğrencilere yönelik İngilizce ‘Özel bakım gerektiren bireylerde ağız diş sağlığı’ başlıklı Master Programı da mevcuttur.

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) daimi dişlenme tamamlanıncaya kadar bebeklerde, çocuklarda, genç erişkinlerde ve özel ilgi gerektiren bireylerde süt ve genç daimi dişlerin hastalıkları ve tedavisi ile ilgilenen, koruyucu dişhekimliği uygulamalarını üstlenen diş hekimliğinin bir klinik bilim dalıdır. Pedodonti, diş hekimliğinin yaşa bağlı olarak çalışan tek dalıdır. 

Pedodonti eğitimi ve klinik uygulamaları, çürükten koruyucu uygulamalar, süt ve daimi dişlerdeki çürüklerin restoratif ve kanal tedavileri, çocuklarda gelişimsel anomalili dişlerde restoratif ve prostetik tedaviler, periodontal hastalıklardan koruyucu yöntemler ve malokluzyonun erken dönem tedavileri (koruyucu ortodonti) gibi dişhekimliğinin çeşitli başlıklarını içerir.

Pedodonti Anabilim Dalı’ nın misyonu uluslararası standartlara uygun lisans ve lisansüstü eğitim vermek; klinik olarak sağlık hizmetlerini en iyi şekilde sunmaya hazır hekimler yetiştirmektir. Lisansüstü programlarda da kendine özgü nitelikli araştırmaları yürüterek, akademik anlamda da vizyona sahip, bilgi ve becerisine güvenilen hekimleri topluma kazandırmayı hedeflemektedir.

Bu sayfa Diş Hekimliği Fakültesi tarafından en son 21.12.2017 17:39:48 tarihinde güncellenmiştir.